LP-2841M
Introduction
The LP-2841M is equipped with a Cortex-A53 (1.6 GHz, quad-core) CPU running a Linux operating system (Linux Kernel 5.4.70), a variant of input/output ports (VGA, USB, Ethernet, RS-232/485), and powerful software including development tools.
Linux Kernel 5.4.70 is a compact and real-time OS used to quickly create time critical and high performance applications.
Main advantage of the LP-2841M is its high quality control system, including its stability, small core size, optional I/O expansion board, support for Web services (Web/SFTP/SSH server).
Linux Kernel 5.4.70 is a compact and real-time OS used to quickly create time critical and high performance applications.
Main advantage of the LP-2841M is its high quality control system, including its stability, small core size, optional I/O expansion board, support for Web services (Web/SFTP/SSH server).
Applications
Ordering Information
| PRODUCT SERIES | DESCRIPTION | QNT. | INQUIRY |
|---|---|---|---|
This combination include other products.
Similar Products
| Software | |
|---|---|
| OS | Linux Kernel 5.4.70 |
| Service | SFTP server, Web server, SSH |
| SDK | LinPAC SDK (GCC based toolchain and LinPAC Libraries) |
| Main Unit | |
|---|---|
| CPU | 4x Cortex-A53 core platforms up to 1.6 GHz per core |
| 64-bit Hardware Serial Number | Yes, for Software Copy Protection |
| System Memory | 2 GB DDR3 SDRAM |
| Storage | • eMMC 8 GB • microSD socket with a 4 GB microSD card (support up to 32 GB microSDHC card) |
| Non-Volatile Memory | FRAM 64 KB |
| Real Time Clock | Yes (Provide seconds, minutes, hours, day of week, month, year) |
| Watchdog Timer | Yes, Dual Watchdog Timer |
| Display | |
|---|---|
| Signal | VGA (Analog RGB) |
| Resolution | Up to 1920 x 1080 |
| LED Indicators | |
|---|---|
| Status | 1 x Power 1 x Run 3 x Programmable |
| I/O Expansion | |
|---|---|
| I/O Type | XV-board |
| HMI | |
|---|---|
| Buzzer | Yes |
| Rotary Switch | Yes (0 ~ 9) |
| Ethernet | |
|---|---|
| Ports | 2 x RJ-45, 10/100/1000 Base-TX |
| COM Ports | |
|---|---|
| Ports | 1 x RS-232 (Console, Non-isolated) 1 x RS-232, Non-isolated 2 x RS-485 (2500 VDC, Isolated) |
| USB | |
|---|---|
| Ports | 2 |
| Specification | USB 2.0 (Host) |
| Power | |
|---|---|
| Input Range | +12 VDC ~ +48 VDC |
| Consumption | 4.8 W |
| Mechanical | |
|---|---|
| Casing | Metal |
| Dimensions (mm) | 35 x 167 x 119 (W x L x H) |
| Installation | DIN-Rail or Wall Mounting (optional) |
| Environment | |
|---|---|
| Operating Temperature | -25 ~ +75 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ +80 °C |
| Humidity | 10 ~ 95% RH, Non-condensing |














