介紹
The FR-2053T/2053HT has 16-channel isolated photo coupler input, while the FR-2057 has 16-channel isolated photo-coupler output. The default signal connector of FR-2057 is a 20-pin header. The "T" stands for screw terminal connector and the "S" stands for 3-pin shroud connector. Each 3-pin connector has one Vcc pin, one ground and one signal pin. According to different applications, the users can choose suitable modules. The FR-2000 I/O module has an FRnet interface. The users can daisy chain several FR-2000 modules together. Via FRnet, the FR-2000 modules can extend the remote I/O control of PC, PAC and PLC easily. Further information about the networking of FR-2057; refer to literature related to I-8172W, FRB-100/200U.
應用
相似產品
| EMS 防護 | |
|---|---|
| ESD (IEC 61000-4-2) | Yes |
| LED 燈 | |
|---|---|
| 狀態 | Power, Communication Run, Communication Error, Terminal Resistor, Digital Input |
| 數位輸入 | |
|---|---|
| 通道數 | 16 |
| 類型 | Wet Contact |
| Sink/Source (NPN/PNP) | Sink (NPN) |
| ON 電壓準位 | +20 ~ 24 VDC |
| OFF 電壓準位 | +3 VDC Max. |
| 隔離 | 1500 Vrms |
| 輸入阻抗 | 4.7 KΩ |
| FRnet | |
|---|---|
| 接線 | 2-wire cabling Belden 9841 (2P twisted-pair cable), When different cables are used, the transmission distance may change |
| 傳送速度 | 250 kbps for FR-2053T 1 Mbps for FR-2053HT |
| 傳送距離 | Max. 400 m |
| 週期時間 | 2.88 ms |
| 電源 | |
|---|---|
| 反極性保護 | Yes |
| 輸入範圍 | +10 VDC ~ +24 VDC (Non-isolated) |
| 功耗 | 2 W Max. |
| 機構 | |
|---|---|
| 外殼 | Plastic |
| 尺寸 (mm) | 33 x 102 x 107 (W x L x H) |
| 安裝 | DIN-Rail Mounting |
| 環境 | |
|---|---|
| 工作溫度 | -25 ~ +75 °C |
| 儲存溫度 | -30 ~ +85 °C |
| 濕度 | 10 ~ 90% RH, Non-condensing |






