SG-3037-G
Introduction
SG-3037 is a Triaxial Signal Conditioner. SG-3037 with 3-channel analog inputs can connect to the voltage output accelerometer, and convert the signal measured from the accelerometer into the analog voltage output. PET-7H16M module collects the vibration data through SG-3037, and then send them via high-speed Ethernet to the data center for processing and analysis.
Applications
Data Acquisition System
Remote Diagnosis
Vibration Measurement
Testing Equipment
Remote Diagnosis
Vibration Measurement
Testing Equipment
Ordering Information
| PRODUCT SERIES | DESCRIPTION | QNT. | INQUIRY |
|---|---|---|---|
This combination include other products.
Similar Products
| EMS Protection | |
|---|---|
| EFT (IEC 61000-4-4) | ±4 kV for Power Line |
| ESD (IEC 61000-4-2) | ±4 kV Contact for each Terminal |
| Surge (IEC 61000-4-5) | ±1 kV for Power Line |
| LED Indicators | |
|---|---|
| Status | 1 as Power Indicator |
| Analog Input | |
|---|---|
| Channels | 3 |
| Type | Voltage |
| Range | 0 ~ 24 VDC |
| Accuracy | ±5% of FSR |
| Bandwidth | 50 kHz |
| Analog Output | |
|---|---|
| Channels | 3 |
| Type | Voltage |
| Range | ±10 VDC |
| Excitation Voltage Output | |
|---|---|
| Range | 24 VDC |
| Power | |
|---|---|
| Reverse Polarity Protection | Yes |
| Input Range | +10 ~ +30 VDC |
| Consumption | 1.5 W |
| Mechanical | |
|---|---|
| Dimensions (mm) | 25 mm x 114 mm x 70 mm (W x L x H) |
| Installation | DIN-Rail or Wall Mounting |
| Environment | |
|---|---|
| Operating Temperature | -25 ~ +75 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ +85 °C |
| Humidity | 10 ~ 95% RH, Non-condensing |






