I-7188E2-MTCP
Palm-sized Programmable Modbus Gateway with 80188-40 CPU, Modbus Firmware and 384 KB SRAM (Blue Cover)
Introduction
The I-7188E2-MTCP is a family of Programmable Device Servers, also known as "Serial-to-Ethernet gateway", that are designed for linking RS-232/485 devices to an Ethernet network. The I-7188E2-MTCP also works as a Modbus TCP to RTU gateway that supports most SCADA/HMI communications based on the Modbus TCP protocol.
ICP DAS provides easy-to-use software development tool kits (XServer, Modbus libraries). Users can use them to easily integrate serial devices to have Ethernet/Internet communication ability and through the standard Modbus protocol to communicate with SCADA software (Indusoft, ISaGARF, DasyLab, Trace Mode, Citect, iFix, etc.).
ICP DAS provides easy-to-use software development tool kits (XServer, Modbus libraries). Users can use them to easily integrate serial devices to have Ethernet/Internet communication ability and through the standard Modbus protocol to communicate with SCADA software (Indusoft, ISaGARF, DasyLab, Trace Mode, Citect, iFix, etc.).
Applications
Ordering Information
| PRODUCT SERIES | DESCRIPTION | QNT. | INQUIRY |
|---|---|---|---|
This combination include other products.
Similar Products
| CPU Module | |
|---|---|
| CPU | 80188, 40 MHz or compatible |
| EEPROM | 2 KB |
| Flash | 512 KB |
| SRAM | 384 KB |
| Watchdog Timer | Yes |
| LED Indicators | |
|---|---|
| Status | 1 x System |
| Ethernet | |
|---|---|
| Ports | 1 x RJ-45, 10 Base-T |
| COM Ports | |
|---|---|
| Ports | 1 x RS-232, 1 x RS-485 |
| Baud Rate | 115200 bps Max. |
| Power | |
|---|---|
| Input Range | +10 ~ 30 VDC |
| Consumption | 2.0 W |
| Mechanical | |
|---|---|
| Dimensions (mm) | 72 x 112 x 33 (W x H x D) |
| Installation | DIN-Rail Mounting |
| Environment | |
|---|---|
| Operating Temperature | -25 ~ +75 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ +80 °C |
| Humidity | 5 ~ 90 %, Non-condensing |



