WP-5141-OD-EN
Introduction
The WP-5141-OD-EN is the new generation PAC (Programmable Automation Controller). It is equipped a PXA270 CPU (520 MHz) running a Windows CE.NET 5.0 operating system, various connectivity (VGA, USB, Ethernet, RS-232/485) and I/O expansion bus. The WP-5141-OD-EN has many advantages, including hard real-time capability, small core size, fast boot speed, interrupt handling at a deeper level, achievable deterministic control and low cost. Using Windows CE.NET 5.0 gives it the ability to run PC-based control software such as Visual Basic.NET, Visual C#, Embedded Visual C++, SCADA software, SoftPLC …etc. It give users all of the best features of both traditional PLCs and Windows capable PCs. For hardware expansion, it also supports an I/O expansion bus. The I/O expansion bus can be used to implement various I/O functions such as D/I, D/O,A/ D, D/A, Timer/Counter, UART, and other I/O functions. Nearly all kinds of I/O functions can be implemented by this bus. But the bus can support only one board. There are more than 10 boards available for WinPAC-5000 series, users can choose one of them to expand hardware features.
Applications
Ordering Information
| PRODUCT SERIES | DESCRIPTION | QNT. | INQUIRY |
|---|---|---|---|
This combination include other products.
Similar Products
| Software | |
|---|---|
| OS | Windows CE 5.0 |
| Service | FTP server, Web server (supports VB script, JAVA script), Embedded SQL server |
| Framework Support | .Net Compact Framework 3.5 |
| Multilanguage Support | English, German, French, Spanish, Russian, Italian, Korean, Simplified Chinese, Traditional Chinese |
| SDK | Dll for eVC, Dll for Visual Studio.Net 2003/2005/2008 |
| Main Unit | |
|---|---|
| CPU | PXA270 or compatible, 32-bit, 520 MHz |
| 64-bit Hardware Serial Number | Yes |
| System Memory | 128 MB SDRAM |
| Storage | 64 MB Flash, optional microSD card (supports up to 32 GB) |
| Non-Volatile Memory | 16 KB EEPROM |
| Real Time Clock | Provide seconds, minutes, hours, dates, day of week, month, year |
| Watchdog Timer | Dual Watchdog Timer |
| Display | |
|---|---|
| Signal | VGA |
| Resolution | 640 × 480, 800 × 480, 800 × 600 |
| LED Indicators | |
|---|---|
| Status | 1 x Power/System, 2 x Programmable |
| I/O Expansion | |
|---|---|
| I/O Type | XW-board |
| HMI | |
|---|---|
| Buzzer | Yes |
| Rotary Switch | 1 x 10 Position (0 ~ 9) |
| Audio | |
|---|---|
| Jack | Microphone-In and Earphone-Out |
| Ethernet | |
|---|---|
| Ports | 2 x RJ-45, 10/100 Base-TX (Auto-negotiating, Auto MDI/MDI-X, LED indicators) |
| COM Ports | |
|---|---|
| Ports | 2 x RS-232, 1 x RS-485 (2500 VDC Isolated) |
| USB | |
|---|---|
| Ports | 1 x USB 1.1 (host), 1 x USB 1.1 (client) |
| Power | |
|---|---|
| Input Range | +10 ~ 30 VDC (1 kV Isolated ) |
| Redundant Power Inputs | Yes |
| Consumption | 6.0 W |
| Mechanical | |
|---|---|
| Casing | Plastic |
| Dimensions (mm) | 91 x 126 x 52 (W x L x H) |
| Installation | DIN-Rail mounting |
| Ingress Protection Rating | IP30 (Aluminum) |
| Environment | |
|---|---|
| Operating Temperature | -25 ~ +75 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ +80 °C |
| Humidity | 10 ~ 90 % RH, Non-condensing |




