Introduction
PCM-CPM100-D can represent a CANopen solution on a high quality PCI104 hardware in industrial environment compliant with CANopen CiA-301 version 4.02 specification. It has one CAN bus communication ports with 9-pin D-sub connector, and has the ability to cover a wide range of CANopen applications.
Besides, PCM-CPM100-D uses the CAN controller Phillips SJA1000T and transceiver 82C250/251, which provide bus arbitration, error detection with auto correction and re-transmission function. It can be installed in a 5V PCI104 slot and supported truly "Plug & play"
Applications
- CANopen communication application
- Control System
- Building Automation
- Factory Automation Distributed data acquisition
Ordering Information
| PRODUCT SERIES | DESCRIPTION | QNT. | INQUIRY |
|---|---|---|---|
This combination include other products.
Similar Products
| CPU Module | |
|---|---|
| CPU | 80186, 80 MHz or compatible |
| Flash | 512 KB |
| SRAM | 512 KB |
| Watchdog Timer | Hardware watchdog |
| LED Indicators | |
|---|---|
| Status | 1 x Power and Communication |
| PC Bus | |
|---|---|
| Type | PCI-104 |
| CANopen | |
|---|---|
| Controller | NXP SJA1000T with 16 MHz clock |
| Ports | 1 |
| Baud Rate | 10 k ~ 1 M |
| Isolation | 3000 VDC for DC-to-DC, 2500 Vrms for photo-couple |
| Terminal Resistor | Built-in 120Ω |
| Protocol | CiA 301 v4.02 |
| NMT | Master |
| Power | |
|---|---|
| Consumption | 2 W |
| Mechanical | |
|---|---|
| Dimensions (mm) | 91 x 96 x 22 (W x L x D) |
| Environment | |
|---|---|
| Operating Temperature | 0 ~ +60 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ +70 °C |
| Humidity | 5 ~ 85% RH, Non-condensing |
Software Architecture
Performance Test
Test development:OS:Windows XP SP 3
CPU:Intel Core 2 Duo 2.00 GHz
RAM:512 MB
| Baud Rate(bps) | SDO Read (4 byte date) |
SDO Write (4 byte date) |
PDO Read (8 byte date) |
PDO Write (8 byte date) |
|---|---|---|---|---|
| Frame per sec. | Frame per sec. | Frame per sec. | Frame per sec. | |
| 1000 k | 508 | 507 | 508 | 512 |
| 800 k | 507 | 505 | 507 | 511 |
| 500 k | 506 | 505 | 506 | 511 |
| 250 k | 365 | 450 | 500 | 511 |
| 125 k | 255 | 255 | 256 | 510 |
| 50 k | 150 | 147 | 139 | 386 |
| 20 k | 73 | 73 | 97 | 144 |
| 10 k | 39 | 39 | 85 | 83 |
Note:The test result is the average value of 10000 CANopen messages.











