NSM-2224-SFP
Introduction
The NSM-2224-SFP is 24-Port + 2G Combo Ethernet Switch. Supports auto-negotiation、flow control and auto MDI/MDI-X function.
Applications
Ordering Information
| PRODUCT SERIES | DESCRIPTION | QNT. | INQUIRY |
|---|---|---|---|
This combination include other products.
Similar Products
| EMS Protection | |
|---|---|
| EFT (IEC 61000-4-4) | ± 1 kV |
| ESD (IEC 61000-4-2) | ± 4 kV Contact |
| LED Indicators | |
|---|---|
| Status | PWR1, PWR2, Fault, Link/Act |
| Ethernet | |
|---|---|
| Ports | 24 x RJ-45, 10/100Base-TX 2 x 100/1000M Copper / SFP Combo |
| Standards | IEEE 802.3 for 10 Base-T IEEE 802.3u for 100 Base-TX IEEE 802.3x for Flow Control, Back Pressure Flow Control Energy Efficient Ethernet (EEE) as per 802.3az; this provides power savings during idle network activity |
| Processing Type | Store & forward |
| MAC Table | 16K |
| Memory Bandwidth | 4Mbit |
| Isolation | 1500 Vrms 1 minute |
| Power | |
|---|---|
| Reverse Polarity Protection | Yes |
| Input Range | 12 ~ 57 VDC Redundant dual Input |
| Redundant Power Inputs | Yes |
| Consumption | 0.25 A @ 48 VDC |
| Alarm Output | Yes, Relay 1 A @ 30 VDC |
| Mechanical | |
|---|---|
| Casing | Metal |
| Dimensions (mm) | 483 x 44 x 243 mm |
| Installation | 19"/23" rack mountable |
| Environment | |
|---|---|
| Operating Temperature | -25 °C ~ +75 °C |
| Storage Temperature | -40 °C ~ +85 °C |
| Humidity | 10% ~ 90% RH, non-condensing |





