NSM-208PSE-24V
Introduction
The NSM-208PSE-24V is a 8-port unmanaged PoE (Power over Ethernet) Industrial Ethernet switch; it supports 8 PoE ports which are classified as power source equipment (PSE). The NSM-208PSE-24V makes centralized power supply come true and provides up to 15.4 watts of power per PSE port. Ethernet switchs are designed with +24 VDC to +48 VDC boost for PoE application where +48 VDC power supply is not available.
Applications
Ordering Information
| PRODUCT SERIES | DESCRIPTION | QNT. | INQUIRY |
|---|---|---|---|
This combination include other products.
Similar Products
| LED Indicators | |
|---|---|
| Status | Power, Link/Act, 10/100M, Power Device is detected |
| Ethernet | |
|---|---|
| Ports | 8 x RJ-45, 10/100Base-TX |
| Standards | IEEE 802.3, 802.3u, 802.3x ,802.3af (Power over Ethernet) |
| Processing Type | Store & forward; wire speed switching |
| MAC Table | 1024 |
| Memory Bandwidth | 3.2 Gbps |
| Frame Buffer Memory | 512 Kbit |
| Flow Control | IEEE 802.3x flow control, back pressure flow control |
| Isolation | 1500 Vrms 1 minute |
| PoE Technology | |
|---|---|
| PoE Compliance | 100% IEEE 802.3af compliant |
| PoE Power | Up to 15.4 watts per channel |
| PoE Operation | Automatic detection and power management |
| PoE Pin Assignments | V+ (Pin 1, 2), V- (Pin 3, 6) |
| PoE Disconnect Mode | DC disconnect |
| PoE Voltage | +48 VDC depending on power input |
| Power | |
|---|---|
| Reverse Polarity Protection | Yes |
| Input Range | +18 VDC ~ +55 VDC |
| Consumption | 0.28 A @ 24 VDC without PD loading 6.1 A @ 24 VDC with PD full loading |
| Alarm Output | Yes,Relay 2 A @ 30 VDC |
| Mechanical | |
|---|---|
| Casing | Metal |
| Dimensions (mm) | DIN-rail mounting: 28 x 160 x 119 (W x L x H) Wall mounting: 28 x 199 x 112 (W x L x H) |
| Installation | DIN-rail mounting or wall mounting (optional) |
| Ingress Protection Rating | IP30 |
| Environment | |
|---|---|
| Operating Temperature | -40 °C ~ +75 °C |
| Storage Temperature | -40 °C ~ +85 °C |
| Humidity | 10% ~ 90% RH, non-condensing |





