NSM-205GP
4G + 1G Gigabit Combo Ports, Industrial-grade Unmanaged Ethernet Switch, with 4 IEEE 802.3af/at PoE+ Ports, Power Input +18 ~ +55 VDC
Introduction
The NSM-205GP is 5-port unmanaged full Gigabit Ethernet switch supporting Power-over-Ethernet on ports 1 to 4. The switch is classified as power source equipment (PSE), and when used in this way, the NSM-205GP switch enable centralization of the power supply, providing up to 30 watts. The NSM-205GP can be used to power IEEE 802.3af/at standard devices (PD). Voltage boost technology supports 24V industrial power sources ensuring that a full and proper PSE voltage is available across all PoE ports.
Applications
Ordering Information
| PRODUCT SERIES | DESCRIPTION | QNT. | INQUIRY |
|---|---|---|---|
This combination include other products.
Similar Products
| LED Indicators | |
|---|---|
| Status | PWR1, PWR2, Power fail, 10/100M, 1000M, Link/Act, Power Device is detected |
| Ethernet | |
|---|---|
| Ports | 4 x RJ-45, 10/100/1000Base-T 1 x RJ45 /SFP Slot Combo, 10/100/1000Base-T |
| Standards | IEEE 802.3 for 10Base-T IEEE 802.3u for 100Base-TX IEEE 802.3ab for 1000Base-T IEEE 802.3x for Flow Control IEEE 802.3af Power Over Ethernet IEEE 802.3at Power Over Ethernet Energy Efficient Ethernet (EEE) as per 802.3az; this provides power savings during idle network activity |
| Processing Type | Store & forward, wire speed switching |
| MAC Table | 8 K |
| Memory Bandwidth | 10 Gbps |
| Frame Buffer Memory | 1 Mbit |
| Flow Control | IEEE802.3x flow control, back pressure flow control |
| Jumbo Frames | 10 K for Speed 1000M |
| Isolation | 1500 Vrms 1 minute |
| DIP Switch | 100BaseSFP/1000BaseSFP and PoE/PoE+ setting |
| PoE Technology | |
|---|---|
| PoE Compliance | 100% IEEE 802.3at compliant |
| PoE Power | Up to 30 watts per channel |
| PoE Operation | Automatic detection and power management |
| PoE Pin Assignments | V+ (pin 1, 2), V-(pin 3, 6) |
| PoE Disconnect Mode | DC disconnect |
| Fiber | |
|---|---|
| Ports | 1 x 1000Base /100Base SFP slot |
| Power | |
|---|---|
| Reverse Polarity Protection | Yes |
| Input Range | +18 ~ +55 VDC Redundant Dual Inputs |
| Redundant Power Inputs | Yes |
| Consumption | 0.13@ 48 VDC without PD loading; 3.1 A @ 48 VDC with PD full loading (30 W per ports) 0.25@ 24 VDC without PD loading; 6.2 A @ 24 VDC with PD full loading (30 W per ports) |
| Alarm Output | Yes,Relay 1 A @ 30 VDC |
| Mechanical | |
|---|---|
| Casing | Metal |
| Dimensions (mm) | DIN-rail mounting: 28 x 160 x 121 (W x L x H) Wall mounting: 28 x 199 x 114 (W x L x H) |
| Installation | DIN-rail mounting or wall mounting (optional) |
| Ingress Protection Rating | IP30 |
| Environment | |
|---|---|
| Operating Temperature | -40 °C ~ + 75 °C |
| Storage Temperature | -40 °C ~ + 85 °C |
| Humidity | 10% ~ 90% RH, non-condensing |












