NS-208-IP67
Introduction
The NS-208-IP67 is designed for industrial applications in harsh environments. The rugged RJ-45 ensure tight, robust connections, and guarantee reliable operation, even for applications that are subject to high vibration and shock. The Ethernet switch support IEEE 802.3/802.3u/802/3x with 10/100M, full/half-duplex, MDI/MDI-X auto-sensing, and provide an economical solution for your industrial Ethernet network.
Applications
Ordering Information
| PRODUCT SERIES | DESCRIPTION | QNT. | INQUIRY |
|---|---|---|---|
This combination include other products.
Similar Products
| LED Indicators | |
|---|---|
| Status | PWR, Link/Act |
| Ethernet | |
|---|---|
| Ports | 8 x RJ-45, 10/100Base-TX |
| Standards | IEEE 802.3, 802.3u, 802.3x, 10/100 Base-T(X) auto negotiation speed, F/H duplex mode, and auto MDI/MDI-X connection |
| Processing Type | Store & forward; wire speed switching |
| MAC Table | 1024 |
| Memory Bandwidth | 2 Gbps |
| Frame Buffer Memory | 512 Kbit |
| Flow Control | IEEE 802.3x flow control, back pressure flow control |
| Isolation | 1500 Vrms 1 minute |
| Power | |
|---|---|
| Reverse Polarity Protection | Yes |
| Input Range | +12 ~ +53 VDC |
| Consumption | 0.12 A @ 24 VDC |
| Mechanical | |
|---|---|
| Casing | Plastic |
| Dimensions (mm) | DIN-rail mounting: 190 x 133 x 104 (W x L x H) Wall mounting: 190 x 155 x 104 (W x L x H) |
| Installation | DIN-rail mounting or wall mounting |
| Ingress Protection Rating | IP67 for Operating Temperature -10 °C ~ +60 °C IP66 for Operating Temperature -40 °C ~ +75 °C |
| Environment | |
|---|---|
| Operating Temperature | -10 °C ~ +60 °C (Protection rating IP67) -40 °C ~ +75 °C (Protection rating IP66) |
| Storage Temperature | -10 °C ~ +60 °C (Protection rating IP67) -40 °C ~ +75 °C (Protection rating IP66) |
| Humidity | 100% RH for Operating Temperature -10 °C ~ +60 °C 10% ~ 90% RH, non-condensing for Operating Temperature -40 °C ~ +75 °C |





