NS-105PSE
Introduction
The NS-105PSE is a 5-port unmanaged PoE (Power over Ethernet) Industrial Ethernet switch; it supports 4 PoE ports which are classified as power source equipment (PSE). The NS-105PSE makes centralized power supply come true and provides up to 15.4 watts of power per PSE port.
Applications
Ordering Information
| PRODUCT SERIES | DESCRIPTION | QNT. | INQUIRY |
|---|---|---|---|
This combination include other products.
Similar Products
| LED Indicators | |
|---|---|
| Status | Power, Link/Act , 10/100M, Power Device is detected |
| Ethernet | |
|---|---|
| Ports | 5 x RJ-45, 10/100Base-TX |
| Standards | IEEE 802.3, 802.3u, 802.3x ,802.3af (Power over Ethernet) |
| Processing Type | Store & forward; wire speed switching |
| MAC Table | 2048 |
| Frame Buffer Memory | 768 Kbit |
| Flow Control | IEEE 802.3x flow control, back pressure flow control |
| Isolation | 1500 Vrms 1 minute |
| PoE Technology | |
|---|---|
| PoE Compliance | 100% IEEE 802.3af compliant |
| PoE Power | Up to 15.4 watts per channel |
| PoE Operation | Automatic detection and power management |
| PoE Pin Assignments | V+ (Pin 1, 2), V- (Pin 3, 6) |
| PoE Disconnect Mode | DC disconnect |
| PoE Voltage | +48 VDC depending on power input |
| Power | |
|---|---|
| Reverse Polarity Protection | Yes |
| Input Range | +46 VDC ~ +55 VDC |
| Consumption | 0.05 A @ 48 VDC without PD loading 1.45 A @ 48 VDC with PD full loading |
| Mechanical | |
|---|---|
| Casing | Plastic |
| Dimensions (mm) | 76 x 118 x 38 (W x L x H) |
| Installation | DIN-Rail Mounting |
| Environment | |
|---|---|
| Operating Temperature | -40 °C ~ +75 °C |
| Storage Temperature | -40 °C ~ +85 °C |
| Humidity | 10% ~ 90% RH, non-condensing |







