M-7066PD-G
Introduction
The M-7066P/M-7066PD provides 7 Form A PhotoMOS relay output channels. In comparison to electromechanical relays, the PhotoMOS relays provide a faster response time, greater electrical endurance, and higher vibration and shock resistance. There is also no arcing, no bounce, and no switching noise for the PhotoMOS relay. The M-7066PD provides 7 LED indicators for channel status monitoring.
The M-7066P(D) supports Modbus RTU and DCON protocols, which can be configured via software. There are also options for configuring power-on and safe values. 4 kV ESD protection and 2000 VDC intra-module isolation are also provided to enhance noise protection capabilities in industrial environments.
The M-7066P(D) supports Modbus RTU and DCON protocols, which can be configured via software. There are also options for configuring power-on and safe values. 4 kV ESD protection and 2000 VDC intra-module isolation are also provided to enhance noise protection capabilities in industrial environments.
Applications
• Building Automation
• Factory Automation
• Machine Automation
• Remote Maintenance
• Remote Diagnosis
• Testing Equipment
Ordering Information
| PRODUCT SERIES | DESCRIPTION | QNT. | INQUIRY |
|---|---|---|---|
This combination include other products.
Similar Products
| CPU Module | |
|---|---|
| Watchdog Timer | Module, Communication (Programmable) |
| Display | |
|---|---|
| Type | I/O LED Indicator |
| Isolation | |
|---|---|
| Intra-module Isolation | 2000 VDC |
| EMS Protection | |
|---|---|
| EFT (IEC 61000-4-4) | ±4 kV for 8 Relay and Power Line ±2 kV for RS-485 Port Line |
| ESD (IEC 61000-4-2) | ±4 kV Contact for Each Terminal ±8 kV Air for Random Point |
| LED Indicators | |
|---|---|
| Status | 1 x Power and Communication 7 x Relay Output |
| Relay Output | |
|---|---|
| Channels | 7 (Form A) |
| Type | PhotoMOS Relay |
| Contact Rating | 80 V (AC peck or DC) @ 1 A 0.24 A @ 220 VDC 0.25 A @ 250 VAC |
| Leakage Current | 1 uA |
| Operate Time | 5 ms max. |
| Release Time | 0.2 ms max. |
| Electrical Endurance | Long Life, And No Arcing, No Bounce, And No Switching Noise |
| Power on Value | Programmable |
| Safe Value | Programmable |
| COM Ports | |
|---|---|
| Ports | 1 x RS-485 |
| Baud Rate | 1200 ~ 115200 bps |
| Data Format | (N, 8, 1), (N, 8, 2), (E, 8, 1), or (O, 8, 1) |
| Protocol | Modbus RTU, DCON |
| Power | |
|---|---|
| Reverse Polarity Protection | Yes |
| Input Range | +10 ~ +30 VDC |
| Consumption | 0.9 W |
| Mechanical | |
|---|---|
| Dimensions (mm) | 72 x 123 x 35 (W x L x H) |
| Installation | DIN-Rail Mounting |
| Environment | |
|---|---|
| Operating Temperature | -25 ~ +75 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ +85 °C |
| Humidity | 10 ~ 95% RH, Non-condensing |



