M-7002-G
Introduction
The M-7002 module features 16-bit resolution, 4 differential analog inputs, 5 digital inputs, and 4 Form A relay outputs.The analog channels on the module offer programmable input ranges of ±150 mV, ±500 mV, ±1 V, ±5 V, ±10 V, ±20 mA, 0-20 mA, and 4-20 mA, while the digital outputs can be set to provide an alarm with short circuit and overload protection.
Each analog channel can be configured individually and is protected against high over-voltage input up to 240 Vrms. The input type (voltage or current) can be selected via a jumper. The M-7002 offers two sampling rates: fast mode and normal mode. Additionally, The M-7002 is qualified for 4 kV ESD protection and has intra-module isolation of up to 2500 VDC.
Each analog channel can be configured individually and is protected against high over-voltage input up to 240 Vrms. The input type (voltage or current) can be selected via a jumper. The M-7002 offers two sampling rates: fast mode and normal mode. Additionally, The M-7002 is qualified for 4 kV ESD protection and has intra-module isolation of up to 2500 VDC.
Applications
• Building Automation
• Factory Automation
• Machine Automation
• Remote Maintenance
• Remote Diagnosis
• Testing Equipment
Ordering Information
| PRODUCT SERIES | DESCRIPTION | QNT. | INQUIRY |
|---|---|---|---|
This combination include other products.
Similar Products
| CPU Module | |
|---|---|
| Watchdog Timer | Module, Communication (Programmable) |
| Display | |
|---|---|
| Type | 5-Digit 7 Segment LED Display |
| Isolation | |
|---|---|
| Intra-module Isolation | 2500 VDC |
| EMS Protection | |
|---|---|
| EFT (IEC 61000-4-4) | ±4 kV for Power Line |
| ESD (IEC 61000-4-2) | ±4 kV Contact for Each Terminal |
| Surge (IEC 61000-4-5) | ±3 kV for Power Line |
| LED Indicators | |
|---|---|
| Status | 1 x Power and Communication |
| Analog Input | |
|---|---|
| Channels | 4 Differential |
| Type | Voltage Current |
| Range | Voltage: ±150 mV, ±500 mV, ±1 V , ±5 V, ±10 V Current: ±20 mA , 0 ~ 20 mA, 4 ~ 20 mA (Jumper selectable) |
| Resolution | 16-bit |
| Accuracy | Normal Mode: 0.1% of FSR Fast Mode: 0.5% of FSR |
| Sampling Rate | Normal Mode: 10 Hz Fast Mode: 60 Hz |
| Input Impedance | Voltage: 2 MΩ Current: 139 Ω |
| Common Voltage Protection | ±200 VDC |
| Overvoltage Protection | 240 Vrms |
| Individual Channel Configuration | Yes |
| Digital Input/Counter | |
|---|---|
| Channels | 5 |
| Type | Wet Contact |
| Sink/Source (NPN/PNP) | Sink/Source |
| ON Voltage Level | +10 ~ +50 VDC |
| OFF Voltage Level | +4 VDC max. |
| Max. Counts | 65535 (16-bit) |
| Frequency | 50 Hz |
| Isolation | 3750 VDC |
| Input Impedance | 10 kΩ |
| Overvoltage Protection | ±70 VDC |
| Relay Output | |
|---|---|
| Channels | 4 |
| Type | Power Relay (Form A) |
| Contact Rating | 5 A @ 250 VAC 5 A @ 30 VDC |
| Operate Time | 6 ms |
| Release Time | 3 ms |
| Electrical Endurance | 10^5 ops. |
| Mechanical Endurance | 2 x 10^7 ops. |
| Power on Value | Programmable |
| Safe Value | Programmable |
| COM Ports | |
|---|---|
| Ports | 1 x RS-485 |
| Baud Rate | 1200 ~ 115200 bps |
| Data Format | (N, 8, 1) |
| Protocol | Modbus RTU, DCON |
| Power | |
|---|---|
| Reverse Polarity Protection | Yes |
| Input Range | +10 ~ +30 VDC |
| Consumption | 1.8 W |
| Mechanical | |
|---|---|
| Dimensions (mm) | 72 x 123 x 35 (W x L x H) |
| Installation | DIN-Rail Mounting |
| Environment | |
|---|---|
| Operating Temperature | -25 ~ +75 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ +85 °C |
| Humidity | 10 ~ 95% RH, Non-condensing |



