M-6026U-32
Introduction
The M-6026U-32 of distributed I/O provides a wide variety of input, output, and smart control solutions, all of which are based on a single universal hardware platform. The M-6026U-32 combines inputs and outputs, saving your time and space when both are at a premium. Since M-6032U-32 feature both inputs and outputs on the same board, retailers can reduce the space requirement for I/O boards by as much as 50%! Traditional I/O board schemes required retail operators to mount separate input and output boards within an enclosure, increasing the time and cost to mount the boards. The M-6000 I/O boards are communications devices needed to connect to the facility management system to control refrigeration, HVAC and lighting systems.
Applications
- Heating system in buildings
- Ventilation system
- Air-conditioning system
- HVAC control, lighting control, door monitoring
Ordering Information
| PRODUCT SERIES | DESCRIPTION | QNT. | INQUIRY |
|---|---|---|---|
This combination include other products.
Similar Products
| CPU Module | |
|---|---|
| Watchdog Timer | Module, Communication (Programmable) |
| EMS Protection | |
|---|---|
| ESD (IEC 61000-4-2) | ±4 kV Contact for each Terminal ±8 kV Air for Random Point |
| LED Indicators | |
|---|---|
| Status | 1 x Power and Communication |
| Analog Input | |
|---|---|
| Channels | 16, universal for AI and DI |
| Type | Voltage Current |
| Range | Voltage: 0 ~ 2.5 V, 0 ~ 5 V, 0 ~ 10 V Current: 0 ~ 20 mA, 4 ~ 20 mA RTD: Pt1000 |
| Resolution | 16-bit |
| Accuracy | ±0.1% of FSR |
| Overvoltage Protection | 100 VDC |
| Analog Output | |
|---|---|
| Channels | 16 |
| Type | Voltage Current |
| Range | Voltage: 0 ~ 10 V Current: 0 ~ 20 mA, 4 ~ 20 mA |
| Resolution | 12-bit |
| Accuracy | ±0.2% of FSR |
| Open Wire Detection | For 4 ~ 20 mA only |
| Voltage Output Capability | 10 V@ 20mA |
| Digital Input | |
|---|---|
| Channels | 16, universal for AI and DI |
| Type | Dry Contact |
| ON Voltage Level | Close to GND |
| OFF Voltage Level | Open |
| Fuse Protection | 1 A |
| COM Ports | |
|---|---|
| Ports | 1 x RS-485 |
| Baud Rate | 1200 ~ 115200 bps |
| Data Format | (N, 8, 1) (N, 8, 2) (E, 8, 1) (O, 8, 1) |
| Protocol | Modbus RTU |
| Power | |
|---|---|
| Consumption | 14 W max. |
| Powered from Terminal Block | 24 VAC or 24 VDC |
| Mechanical | |
|---|---|
| Dimensions (mm) | 237 x 134 x 59 (W x L x H) |
| Environment | |
|---|---|
| Operating Temperature | -25 ~ +75 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ +80 °C |
| Humidity | 10 ~ 95% RH, Non-condensing |




