I-87K8-G
Introduction
I-87K8-G is an I/O expansion unit to expand I/O via the RS-485. It is designed to be used in harsh and noisy environment, so the hardware is manufactured with wide power input range (10 ~ 30 VDC), isolated power input and can operate under wide temperature (-25 ~ +75 °C). To simplify installation and maintenance of I/O modules.
There are more than 30 I/O modules supported with the unit, including analog input/output, digital input/output, counter, frequency I/O modules. We provide various software development kits (SDK) and demos, such as DLL, ActiveX, Labview driver, InduSoft driver, Linux driver, OPC server. The I-87K series I/O modules plugged in the I-87Kn can be easily integrated into variant software system.
There are more than 30 I/O modules supported with the unit, including analog input/output, digital input/output, counter, frequency I/O modules. We provide various software development kits (SDK) and demos, such as DLL, ActiveX, Labview driver, InduSoft driver, Linux driver, OPC server. The I-87K series I/O modules plugged in the I-87Kn can be easily integrated into variant software system.
Applications
Ordering Information
| PRODUCT SERIES | DESCRIPTION | QNT. | INQUIRY |
|---|---|---|---|
This combination include other products.
Similar Products
| LED Indicators | |
|---|---|
| Status | 1 x Power |
| I/O Expansion | |
|---|---|
| I/O Type | High profile I-87K |
| Slots | 8 |
| COM Ports | |
|---|---|
| Ports | 1 x RS-485 (3000 VDC Isolated) |
| Baud Rate | 115200 bps Max. |
| Protocol | DCON |
| Power | |
|---|---|
| Input Range | +10 ~ 30 VDC |
| Consumption | 2.0 W |
| Mechanical | |
|---|---|
| Dimensions (mm) | 354 x 111 x 75 (W x L x H) |
| Installation | DIN-Rail, Wall mounting |
| Environment | |
|---|---|
| Operating Temperature | -25 ~ +75 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ +75 °C |
| Humidity | 10 ~ 90 % RH, Non-condensing |


