Introduction
The I-87041 module offers 32 Digital Output channels, each of which features Photocouple isolation and supports sink-type output using an open collector. The I-87041 includes 32 LED indicators that can be used to monitor the status of the Digital Output channels, and options are available for configuring both power-on and safe values. 3750 Vrms intra-module isolation is provided as standard. The I-87041 can be paired with a daughterboard, such as the DN-37-381-A for easy wiring, or the DN-8K32R for relay output.digital output module for industrial use.
![]() |
![]() |
![]() |
Applications
• Building Automation
• Factory Automation
• Machine Automation
• Remote Maintenance
• Remote Diagnosis
• Testing Equipment
• Factory Automation
• Machine Automation
• Remote Maintenance
• Remote Diagnosis
• Testing Equipment
Ordering Information
| PRODUCT SERIES | DESCRIPTION | QNT. | INQUIRY |
|---|---|---|---|
This combination include other products.
Similar Products
| CPU Module | |
|---|---|
| Watchdog Timer | Yes, Module (1.6 Seconds), Communication (Programmable) |
| Isolation | |
|---|---|
| Intra-module Isolation | 3750 Vrms |
| LED Indicators | |
|---|---|
| Status | 1 x Power and Communication 32 x I/O |
| Digital Output | |
|---|---|
| Channels | 32 |
| Type | Open Collector |
| Sink/Source (NPN/PNP) | Sink |
| Load Voltage | +5 VDC ~ +30 VDC |
| Load Current | 100 mA/Channel |
| Power on Value | Yes |
| Safe Value | Yes |
| COM Ports | |
|---|---|
| Baud Rate | 115200 bps |
| Data Format | N, 8, 1 |
| Protocol | DCON |
| Power | |
|---|---|
| Consumption | 1.5 W Max. |
| Mechanical | |
|---|---|
| Dimensions (mm) | 31 x 114 x 66 (W x L x H) |
| Environment | |
|---|---|
| Operating Temperature | -25 ~ +75 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ +75 °C |
| Humidity | 5 ~ 95% RH, Non-condensing |















