ETS-7245
Introduction
The ET-7245 provides 16 source-type digital output channels, as well as the MQTT, Rest API, CoAP, LwM2M and Modbus protocols, which are supported for connecting with a variety of digital sensors in Industrial Internet of Things (IIoT) applications. It features optical isolation for 3750 VDC of transient overvoltage protection and doesn’t have channel-to-channel isolation. The power-on value and safe value of digital output channel are programmable. In some industrial applications, the user can connect the output channel of ET-7245 to the RM series relay module to switch inductive loads.
ETS-7245 provides an easy-to-use and intuitive web interface that allows users to implement IF-THEN-ELSE control logic with just a few clicks; no programming is required. The built-in IF-THEN-ELSE logic engine executes the automation logic in a stable and efficient manner. It also provides functions for mathematical operations and scheduling.
ETS-7245 provides an easy-to-use and intuitive web interface that allows users to implement IF-THEN-ELSE control logic with just a few clicks; no programming is required. The built-in IF-THEN-ELSE logic engine executes the automation logic in a stable and efficient manner. It also provides functions for mathematical operations and scheduling.
Applications
Building Automation, Factory Automation, Machine Automation, Remote Maintenance, Remote Diagnosis, Testing Equipment.
Ordering Information
| PRODUCT SERIES | DESCRIPTION | QNT. | INQUIRY |
|---|---|---|---|
This combination include other products.
Similar Products
| Software | |
|---|---|
| Function | • Web Interface for Configuration • IF-THEN-ELSE Logic operation • I/O channel monitoring and control • Timer operation • Schedule operation • Internal Register operation |
| CPU Module | |
|---|---|
| Watchdog Timer | Module, Communication (Programmable) |
| Isolation | |
|---|---|
| 2-way Isolation | Ethernet: 1500 VDC I/O: 3750 VDC |
| EMS Protection | |
|---|---|
| EFT (IEC 61000-4-4) | ±4 kV for Power Line |
| ESD (IEC 61000-4-2) | ±4 kV Contact for Each Terminal ±8 kV Air for Random Point |
| Surge (IEC 61000-4-5) | ±2 kV for Power Line |
| LED Indicators | |
|---|---|
| Status | Run, Ethernet, I/O |
| Digital Output | |
|---|---|
| Channels | 16 |
| Type | Isolated Open Source |
| Sink/Source (NPN/PNP) | Source |
| Load Voltage | +10 ~ +40 VDC |
| Load Current | 600 mA/channel |
| Overvoltage Protection | +47 VDC |
| Overload Protection | 1.4 A (with short-circuit protection) |
| Short-circuit Protection | Yes |
| Power on Value | Programmable |
| Safe Value | Programmable |
| Ethernet | |
|---|---|
| Ports | 2 x RJ-45, 10/100 Base-TX, Swtich Ports |
| LAN bypass | Yes |
| Access Control | ID, Password and IP Filter |
| Protocol | Modbus TCP, Modbus TCP/TLS, Modbus UDP, MQTT, Rest API, CoAP, LwM2M, SNMP, SMTP, SNTP, HTTP/HTTPS |
| Power | |
|---|---|
| Reverse Polarity Protection | Yes |
| Consumption | 3.0 W (max.) |
| Powered from PoE | Yes, IEEE 802.3af, Class 2 |
| Powered from Terminal Block | +12 ~ +48 VDC |
| Mechanical | |
|---|---|
| Dimensions (mm) | 76 x 120 x 42 (W x L x H) |
| Installation | DIN-Rail mounting |
| Environment | |
|---|---|
| Operating Temperature | -25 ~ +75 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ +80 °C |
| Humidity | 10 ~ 90% RH, Non-condensing |




