ET-2226
Introduction
The ET-2226 is a multi-function module with 8-channel analog inputs, 2-channel analog outputs, 2-channel digital inputs and 2-channel digital outputs. It provides various programmable analog inputs (±150 mV, ±500 mV, ±1 V, ±5 V, ±10 V, ±20 mA, 0 ~ 20 mA, and 4 ~ 20 mA), and analog outputs (0 ~ 5 V, ±5 V, 0 ~ 10 V, ±10 V, 0 ~ 20 mA, and 4 ~ 20 mA). Each analog input channel can be configured for an individual input range, providing a high overvoltage protection of 120 VDC. Voltage/current input type is DIP switch selectable.
The module includes a built-in 2-port Ethernet switch, facilitating a daisy-chain topology. This feature offers flexibility in device confi guration, simplifi es installation, and reduces infrastructure costs. Additionally, the module provides EMS (EFT/ESD/Surge) protection and 3000 VDC I/O isolation to enhance noise protection capabilities in industrial environments.
The module includes a built-in 2-port Ethernet switch, facilitating a daisy-chain topology. This feature offers flexibility in device confi guration, simplifi es installation, and reduces infrastructure costs. Additionally, the module provides EMS (EFT/ESD/Surge) protection and 3000 VDC I/O isolation to enhance noise protection capabilities in industrial environments.
Applications
- Factory Automation
- Machine Automation
- Building Automation
- Remote Diagnosis & Maintenance
- Testing Equipment
Ordering Information
| PRODUCT SERIES | DESCRIPTION | QNT. | INQUIRY |
|---|---|---|---|
This combination include other products.
Similar Products
| Software | |
|---|---|
| Built-in Web Server | Yes |
| CPU Module | |
|---|---|
| CPU | 32-bit ARM |
| Watchdog Timer | Module, Communication (Programmable) |
| Isolation | |
|---|---|
| 2-way Isolation | Ethernet: 1500 VDC I/O: 3000 VDC |
| EMS Protection | |
|---|---|
| EFT (IEC 61000-4-4) | ±4 kV for Power Line |
| ESD (IEC 61000-4-2) | ±4 kV Contact for Each Terminal ±8 kV Air for Random Point |
| Surge (IEC 61000-4-5) | ±2 kV for Power Line |
| LED Indicators | |
|---|---|
| Status | Run |
| Analog Input | |
|---|---|
| Channels | 8 (Single-ended) |
| Type | Voltage, Current (DIP switch selectable) |
| Range | ±150 mV, ±500 mV, ±1 V, ±5 V, ±10 V ±20 mA, 0 ~ +20 mA, +4 ~ +20 mA |
| Resolution | 16-bit |
| Accuracy | Normal Mode: ±0.1% of FSR Fast Mode: ±0.5% of FSR |
| Sampling Rate | Normal Mode: 10 Hz (total channels) Fast Mode: 50 Hz (total channels) |
| Input Impedance | Voltage: 10 MΩ Current: 135 Ω |
| Overvoltage Protection | 120 VDC |
| Overcurrent Protection | 50 mA @ 110 VDC (max.) |
| Individual Channel Configuration | Yes |
| Analog Output | |
|---|---|
| Channels | 2 |
| Type | Voltage Current |
| Range | 0 ~ +5 VDC, ±5 VDC, 0 ~ +10 VDC, ±10 VDC 0 ~ 20 mA, 4 ~ 20 mA |
| Resolution | 12-bit |
| Accuracy | ±0.1% of FSR |
| Open Wire Detection | For 4 ~ 20 mA only |
| Voltage Output Capability | 10 V @ 20 mA |
| Current Load Resistance | 500 Ω |
| Individual Channel Configuration | Yes |
| Power-on Value | Programmable |
| Safe Value | Programmable |
| Digital Input/Counter | |
|---|---|
| Channels | 2 |
| Type | Dry Contact Wet Contact |
| ON Voltage Level | Dry: Close to GND Wet: +1 VDC (max.) |
| OFF Voltage Level | Dry: Open Wet: +3.5 ~ +30 VDC |
| Max. Counts | 4,294,967,295 (32-bit) |
| Frequency | 100 Hz |
| Overvoltage Protection | +30 VDC |
| Digital Output | |
|---|---|
| Channels | 2 |
| Type | Open Collector |
| Sink/Source (NPN/PNP) | Sink |
| Load Voltage | +5 ~ +50 VDC |
| Load Current | 700 mA/channel |
| Overvoltage Protection | +60 VDC |
| Overload Protection | Yes |
| Short-circuit Protection | Yes |
| Power on Value | Programmable |
| Safe Value | Programmable |
| Ethernet | |
|---|---|
| Ports | 2 x RJ-45, 10/100 Base-Tx, Switch Ports |
| LAN bypass | Yes |
| Access Control | Password and IP Filter |
| Protocol | Modbus TCP, Modbus UDP, MQTT, SNMP V2c |
| Power | |
|---|---|
| Reverse Polarity Protection | Yes |
| Consumption | 4.0 W (max.) |
| Powered from Terminal Block | +10 ~ +48 VDC |
| Mechanical | |
|---|---|
| Casing | Metal |
| Dimensions (mm) | 33 x 127 x 117 (W x L x H) |
| Installation | DIN-Rail mounting / Wall mounting (Optional ASO-0015) |
| Environment | |
|---|---|
| Operating Temperature | -25 ~ +75 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ +80° C |
| Humidity | 10 ~ 90% RH, Non-condensing |






