ET-2218CI-4
Introduction
ET-2218CI-4 is a 4-channel a thermocouple input module with channel-to-channel isolation that provides 100Hz high speed measurement and open wire detection for each channel. The module supports a variety of thermocouple input types, including Type J, K, T, E, R, S, B, N, C, L, M, and LDIN43710, and Features an automatic cold-junction compensation function for all channels. The module includes a built-in 2-port Ethernet switch, facilitating a daisy-chain topology. This feature offers flexibility in device configuration, simplifies installation, and reduces infrastructure costs.
The module supports commonly used industrial protocols such as Modbus TCP and the emerging M2M (Machine-toMachine) or IoT (Internet of Things) connectivity protocols like MQTT. It also provides EMS (EFT/ESD/Surge) protection and 3000 VDC I/O isolation to enhance noise protection capabilities in industrial environments.
The module supports commonly used industrial protocols such as Modbus TCP and the emerging M2M (Machine-toMachine) or IoT (Internet of Things) connectivity protocols like MQTT. It also provides EMS (EFT/ESD/Surge) protection and 3000 VDC I/O isolation to enhance noise protection capabilities in industrial environments.
Applications
- Factory Automation
- Machine Automation
- Building Automation
- Remote Diagnosis & Maintenance
- Testing Equipment
Ordering Information
| PRODUCT SERIES | DESCRIPTION | QNT. | INQUIRY |
|---|---|---|---|
This combination include other products.
Similar Products
| Software | |
|---|---|
| Built-in Web Server | Yes |
| CPU Module | |
|---|---|
| CPU | 32-bit ARM |
| Watchdog Timer | Module, Communication (Programmable) |
| Isolation | |
|---|---|
| 2-way Isolation | Ethernet: 1500 VDC I/O: 3000 VDC |
| EMS Protection | |
|---|---|
| EFT (IEC 61000-4-4) | ±4 kV for Power Line |
| ESD (IEC 61000-4-2) | ±4 kV Contact for Each Terminal ±8 kV Air for Random Point |
| Surge (IEC 61000-4-5) | ±2 kV for Power Line |
| LED Indicators | |
|---|---|
| Status | Run, Ethernet |
| System | |
|---|---|
| Real Time Clock | Yes |
| Data Logger | Up to 480,000 records |
| Analog Input | |
|---|---|
| Channels | 4 |
| Sensor Type | Thermocouple (J, K, T, E, R, S, B, N, C, L, M, LDIN43710) |
| Resolution | 16-bit |
| Accuracy | ±0.1% FSR (25℃ ) |
| Sampling Rate | Normal Mode: 1.5 Hz (per channel) Fast Mode: 100 Hz (per channel) |
| Overvoltage Protection | 30 VDC |
| Individual Channel Configuration | Yes |
| Channel-to-Channel Isolation | 3000 VDC |
| Open Wire Detection | Yes |
| Ethernet | |
|---|---|
| Ports | 2 x RJ-45, 10/100 Base-Tx, Switch Ports |
| LAN bypass | Yes |
| Access Control | Password and IP Filter |
| Protocol | Modbus TCP, Modbus UDP, MQTT, SNMP V2c |
| Power | |
|---|---|
| Reverse Polarity Protection | Yes |
| Consumption | 3.6 W (max.) |
| Powered from Terminal Block | +10 ~ +48 VDC |
| Mechanical | |
|---|---|
| Casing | Metal |
| Dimensions (mm) | 33 x 184 x 115 (W x L x H) |
| Installation | DIN-Rail mounting / Wall mounting (Optional ASO-0015) |
| Ingress Protection Rating | IP30 |
| Environment | |
|---|---|
| Operating Temperature | -25 ~ +75 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ +80 °C |
| Humidity | 10 ~ 90% RH, Non-condensing |









