Introduction
The BNET-5310 is a multi-function BACnet/IP module with 4 AI channels, 2 AO channel, 3 DI channels and 3 DO channels. The module contains number of BACnet objects including Device, AI, AO, BI, and BO with multiple BIBBS (DS-RP-B, DS-RPM-B, DS-WP-B, DS-WPM, DS-COV-B…etc.) supported. The modules also feature a built-in web server which allows remote configuration by using a regular web browser for an easy and safe access at any time anywhere.
Applications
Ordering Information
| PRODUCT SERIES | DESCRIPTION | QNT. | INQUIRY |
|---|---|---|---|
This combination include other products.
Similar Products
| CPU Module | |
|---|---|
| Watchdog Timer | Yes |
| System | |
|---|---|
| Security | ID and Password |
| LED Indicators | |
|---|---|
| Status | Power and Status |
| Analog Input | |
|---|---|
| Channels | 4 |
| Range | +/- 10 V |
| Resolution | 12-bit |
| Sampling Rate | 4 KHz |
| Input Impedance | 1 M Ohm |
| Overvoltage Protection | +/- 30 VDC |
| Isolation | Non-isolated |
| Analog Output | |
|---|---|
| Channels | 2 |
| Range | +/- 10V |
| Resolution | 12-bit |
| Isolation | Non-isolated |
| Digital Input | |
|---|---|
| Channels | 3 |
| Type | Dry Contact |
| ON Voltage Level | Close to GND |
| OFF Voltage Level | Open |
| Overvoltage Protection | 30 VDC |
| Digital Output | |
|---|---|
| Channels | 3 |
| Type | Open Collector |
| Sink/Source (NPN/PNP) | Sink |
| Load Voltage | +10 VDC ~ 40 VDC |
| Load Current | 200 mA/channel at 25 °C |
| Overload Protection | 1.4 A |
| Ethernet | |
|---|---|
| Ports | 10/100 Base-TX |
| COM Ports | |
|---|---|
| Ports | Reserved |
| BACnet/IP | |
|---|---|
| Objects | 1 Device, 4 AI, 2 AO, 3 BI, 3 BO |
| BIBBs | DS-RP-B, DS-RPM-B, DS-WP-B, DS-WPM-B, DS-COV-B, DM-DDB-B, DM-DOB-B, DM-DCC-B, DM-TS-B, DM-UTC-B, DM-RD-B |
| Power | |
|---|---|
| Input Range | +10VDC to +30VDC |
| Consumption | 4.8 W (0.2 A @ 24 VDC) |
| Mechanical | |
|---|---|
| Casing | Metal |
| Dimensions (mm) | 91mm x 132mm x 52mm(W x L x H) |
| Installation | DIN-Rail Mounting |
| Environment | |
|---|---|
| Operating Temperature | -25 ~ +75 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ +85 °C |
| Humidity | 10 ~ 90% RH, Non-condensing |



